У поході немає нічого кращого підбадьорливої чашки гарячої кави рано-вранці і зігріває вечері в кінці насиченого дня. Гаряча вода - обов'язкова складова основних прийомів їжі, але далеко від благ цивілізації, коли тебе оточує лише дика природа, отримати її не так просто. Існують певні ситуації, коли не можна розпалювати багаття для дотримання правил безпеки. Причин може бути безліч: вітряна, дощова погода, відсутність обладнаного майданчика та інше. Одна справа, коли ця подорож автомобілем і можна перевозити важку автономну піч або акумуляторний чайник з можливістю підключення до прикурювача. Інше – піший похід без нічого, де єдине доступне спорядження – яке турист здатний нести на спині. У такій ситуації універсальний варіант – використаннягазового пальника APG/системи для приготування їжі. У чому переваги даного аксесуару і як закип'ятити воду на природі за його допомогою – розповімо у нашому огляді.
Переваги газового пальника
Замінити вечірні посиденьки біля вогнища з сім'єю та друзями неможливо, але для приготування їжі краще вибирати більш прозаїчні та ефективніші методи приготування за допомогою похідного пальника.
Пристрій має безліч незаперечних переваг перед приготуванням на вогнищі:
Портативність. Конструкція пальників продумана таким чином, щоб користувач міг скласти повний комплект у рюкзак і носити без ризику надірвати спину. Вироби виготовляються із спеціальних полегшених сплавів, а елементи компактно складаються, займаючи мінімум місця. З пальником можна насолодитися теплою їжею будь-де: для цього не потрібний спеціальний майданчик.
Довговічність. Термін служби пальників не обмежений кількома роками. При правильному догляді та використанні згідно з інструкцією пристрій здатний працювати безліч сезонів поспіль без втрати ефективності.
Несприйнятливість погодних умов. Розпалити багаття у вітряну погоду – нездійсненне завдання, але вироби APG повністю ігнорують пориви вітру завдяки вбудованому вітрозахисту. Пальники здатні працювати при температурі нижче нуля – кілька маніпуляцій та користувач може зігрітися теплим чаєм через кілька хвилин.
Безпека. Джерело відкритого вогню завжди ризик. Немає 100% гарантії, що вогонь від багаття не перекинеться на ліс, спричинивши масштабну пожежу. Набагато безпечніше використовувати пальник APG з контрольованою подачею газу та інтенсивністю горіння.
Єдиний недолік пальника – необхідність носіння газового балона, без якого аксесуар перетворюється на марний шматок металу. Але подивіться на ситуацію інакше: що ви робитимете, коли на відпочинку застала негода і потенційне паливо для розпалювання багаття (гілки, листя, суха трава) стало сирим? А для пальника немає обмежень за умов використання – незалежно від погоди достатньо встановити аксесуар на газовий балон і все готове до роботи.
Що така система приготування їжі?
Більшість шанувальників активного відпочинку знають про принципи роботи пальника, навіть не маючи досвіду його використання. Однак не всі розуміють призначення системи для приготування їжі, адже вони виконують однакові функції. Тоді навіщо платити більше?
Система приготування їжі – той самий пальник, але з рядом модифікацій у вигляді вбудованого вітрозахисту та посуду, який міцно фіксується на пальнику, забезпечуючи максимальну безпеку конструкції. Щільне кріплення також не дає обладнанню марно гріти повітря – полум'я нагріває лише встановлений казанок, знижуючи час закипання рідини та розігрівання їжі.
Як можна швидко закип'ятити воду в поході?
Перед встановленням системи виберіть рівну поверхню, щоб уникнути падіння конструкції. Обов'язково використовуйте ніжки під балон, які підвищують стійкість системи та дозволяють одночасно кип'ятити великий об'єм рідини.
Прикрутіть газовий балон до системи та налийте в казанок необхідну кількість води. Поставте ємність із холодною водою на пальник, накривши посудину кришкою, що йде в комплекті із системою. Не ігноруйте цей пункт – без кришки швидкість кип'ятіння води зменшується в кілька разів, і ви ризикуєте розгубити апетит, доки рідина не почне нарешті вирувати.
Засвітіть пальник за допомогою електронного запалювання. Цей метод виключає необхідність застосування сірників та запальничок, щоб користувач не контактував із джерелом відкритого вогню.
Дочекайте, поки вода не почне кипіти, а з-під кришки не почне виходити пара. Вимкніть пальник.
Скільки часу потрібно для кип'ятіння води?
Похідний газовий пальник дає можливість контролювати подачу газу та потужність горіння. Тому мандрівник може бути впевнений, що він завжди отримає довгоочікувану каву вчасно.
Компанія APG заявляє, що більшість продукції здатна довести воду до закипання протягом 2-3 хвилин. Однак тут потрібна низка уточнень:
Чим холодніша вода, тим більше потрібно часу для закипання. Це просте і очевидне правило, але деякі користувачі часто використовують систему розпалювання снігу, очікуючи, що рідина дійде до кипіння за 3 хвилини.
Час закипання збільшується при великому обсязі води. Якщо використовується повний об'єм котелка, що становить більше 1 літра, то до вказаного часу доведеться додати щонайменше кілька хвилин, оскільки виробник вказує значення при кип'ятінні 1 літра.
Згідно з нашими спостереженнями в середньому повне закипання води з використанням систем APG на максимумі можливостей займає 3-6 хвилин.
Що потрібно враховувати перед кип'ятінням води?
Щоб виключити виникнення непередбачених ситуацій, здатних затьмарити враження про відпочинок, враховуйте кілька важливих факторів.
Не забувайте знезаражувати воду перед питтям. Краще брати для таких цілей каністру з питною водою. На ринку є недорогі сучасні варіанти, виготовлені із щільного, легкого поліетилену та здатні компактно складатися. Поліетиленові каністри є екологічною альтернативою пластиковим пляшкам, які одразу викидаються після використання. Але якщо запаси питної води вичерпалися, знезаразити рідину можна кількома способами:
Купити спеціальні засоби для очищення води. Їх можна знайти в аптеках та туристичних магазинах. У складі більшості таких засобів основною дією є хлор, який надає воді специфічний присмак. Краще мати при собі такий засіб і задовольнятися малим, ніж залишитися без води.
Відстоювання брудної води. Метод підходить, коли турист має в запасі багато часу (12 годин і більше). Для цього потрібно застосовувати велику ємність, тому що після відстоювання для пиття буде придатним лише ⅓ обсягу. Протягом першої доби на дні ємності починають осідати дрібні забруднення і воду можна акуратно вичерпати, щоб не сколихнути та не підняти осад. Але відстоювання не знезаражує воду на 100% – вона все одно матиме характерний запах та смак.
Тривале кип'ятіння - найнадійніший спосіб, який легко здійснити за допомогою пальника APG. Достатньо довести воду до кипіння і не вимикати пальник протягом 5 хвилин. Заборонено підливати у окріп свіжу воду, інакше процедуру кип'ятіння доведеться повторити.
Якщо погода не тішить і спостерігається вітер, ставте газові пальники туристичні в захищеному від протягу місці. Системи APG оснащені вбудованим вітрозахистом, проте навіть він малоефективний проти рвучкого, сильного вітру. Придбайте додатковий вітрозахист для установки з підвітряного боку, але не замикайте його кільцем навколо пальника – це може призвести до нагрівання газового балона і вибуху.
У холодну пору року будьте обережними з газовим балоном. Заздалегідь подбайте, щоб газ не замерз: не забувайте балон зовні намету, загортайте його в рушник.
Вирішили купити газовий пальник? Розрахуйте зразкову кількість людей, на яких планується кип'ятитися вода та готуватися їжа. Від величини групи залежить потужність пальника та об'єм посуду. Маленькі системи, як APG CS10B, оптимальні однією людину; сімейній парі варто придивитися до об'ємних моделей APG CS10 або APG CS11. Великій групі відпочиваючих доведеться купити кілька похідних систем. Альтернатива – туристичний посуд, що включає кілька казанків. У деяких моделей комплект доповнений тарілками, ополониками, лопатками та губками для миття ємностей.
Підіб'ємо підсумки
Тепер у вас є все необхідне для вдалої подорожі: потужний похідний газовий пальник APG, набір посуду та корисні знання, як швидко закип'ятити воду в умовах віддаленості від великого міста.
Завжди дотримуйтесь правил безпеки: обов'язково слідкуйте за пальником, навіть якщо впевнені в стійкості конструкції. Один необережний рух і при жорсткому падінні навіть щільна фіксація кришки на казанку не врятує від виливання окропу назовні. Також не допускайте, щоб поблизу з пристроєм були маленькі діти та тварини.
Використовуйте систему для приготування їжі строго за призначенням, і у вас завжди буде достатньо окропу для будь-яких потреб, якщо ви не вирішите прийняти гарячу ванну під час привалу.