Півстоліття тому набір мандрівника для приготування та прийому їжі включав чотири предмети: миску, кухоль, ложку та ніж. За цей час обсяг набору практично не змінився, але відчутно збільшилася кількість варіантів, що відрізняються за багатьма критеріями.
Якщо необхідний обсяг посуду можна визначити шляхом нехитрого підрахунку, а для оцінки зручності конструкції достатньо пару хвилин покрутити виріб в руках, вибір відповідного матеріалу може викликати труднощі. Існує мінімум 5 видів матеріалів, з яких виробляється туристичний посуд, і кожен з них має переваги та недоліки.
У нашому огляді ми допоможемо розібратися, який посуд підійде для наступного відпочинку на природі.
Зміст |
Існування універсального матеріалу для туристичного посуду – це не більше ніж маркетинговий хід, оскільки кожна сировина має різні показники міцності, термо- та корозійної стійкості тощо. Тому перед покупкою важливо заглибитись у специфіку матеріалів та вивчити їх характеристики, щоб мандрівникові не довелося їсти несмачну їжу або зовсім голодувати.
Перші вироби з чавуну з'явилися у VI столітті і до кінця минулого віку він повсюдно зустрічався у посуді, призначеному для туризму та заміського відпочинку. Чавун – відмінний варіант для приготування на багатті, оскільки надає їжі той самий аромат і присмак «з димком».
Враховуючи, що до хімічного складу чавуну входить високий вміст вуглецю, матеріал уразливий перед корозією і вимагає дбайливого догляду. Після використання посуд потрібно дбайливо мити для видалення найдрібніших забруднень і насухо витирати перед транспортуванням.
Додатковий захист від іржі забезпечує темний нагар, який утворюється на зовнішній стороні казанка. Вогонь формує на поверхні чавуну тонку плівку під назвою "патина", на яку покладається функція захисту виробу від негативного впливу агресивних середовищ. Тому для продовження терміну служби посуду заборонено скребати патину під час миття.
Прилади з чавуну є повністю екологічними та не виділяють шкідливих речовин у воду та їжу при тривалому впливі високих температур. Однак матеріал має низьку теплопровідність, тому про швидке розігрів напівфабрикатів на багатті можна забути. Дана якість матеріалу компенсується довгим утриманням тепла, тому багато виробників випускають похідні чавунні кружки, які надовго зберігають обпалююче тепло напою.
Найголовнішим недоліком чавуну, який негативно вплинув на його популярність, є висока вага. Чавунні казанки давно відійшли на другий план через появу аналогів зі сталі та алюмінію, що мають легшу вагу. Тому подібні вироби актуальні лише для дачного відпочинку чи подорожі автомобілем.
Переваги ● Тривале утримання тепла; ● Екологічно чистий матеріал; ● Підходить для приготування їжі на пальнику та багатті; ● Довгий термін служби. |
Недоліки ● Низька стійкість до корозії; ● вимогливість до догляду; ● Мала теплопровідність; ● Велика вага. |
Матеріал був відкритий наприкінці XVIII століття і названий на честь давньогрецьких богів, які мали надзвичайну силу. Така аналогія між богами та матеріалом була проведена через підвищену міцність сировини, завдяки чому титановий посуд користується високим попитом у туризмі.
Міцність титану та сталі знаходяться практично на одному рівні, при тому, що вага першого майже на половину менша, а ймовірність іржавіння зводиться до нуля. Тому титанові казанки, столові прилади та кухолі воліють професійні мандрівники, яким особливо важлива якість спорядження, включаючи корозійну стійкість і вагу.
Всупереч тонкощі металу його практично неможливо прогнути і складно подряпати, тому такий набір туристичного посуду можна сміливо переносити разом із більш важким спорядженням, не переживаючи за цілісність виробів. У тонкощі є ще одна перевага – швидке прогрівання, що скорочує час, що витрачається на розігрів їжі та кип'ятіння води, до мінімуму. Зворотний бік медалі даної якості – нерівномірне прогрівання ємності, здатне призвести до часткового пригорання страви. Тому під час приготування рекомендується постійно помішувати їжу.
Переваги ● Відмінна міцність; ● Несприйнятливість до корозії; ● Висока теплопровідність; ● Можна використовувати разом із газовим пальником або для приготування на багатті; ● Простий догляд; ● Відносно невелика вага. |
Недоліки ● Нерівномірне прогрівання; ● Висока вартість. |
До складу сталі входить безліч хімічних елементів, які наділяють матеріал різними властивостями. Найголовніший – хром, робить матеріал стійким до корозії. Однак матеріал не може похвалитися повною несприйнятливістю до іржі, тому вимагає регулярного догляду: миття після кожного використання та ретельного сушіння.
У виробництві похідного посуду найчастіше використовується медична сталь, оскільки він відрізняється підвищеною щільністю і немає мікропор у верхньому шарі, у яких можуть застрягати частинки їжі. Недоліком усіх марок сталі є мала теплопровідність, що деякі виробники вирішують шляхом створення багатошарових матеріалів: нижній шар із алюмінію, верхній шар із сталі. Таким чином алюміній забезпечує швидке та рівномірне нагрівання ємності, а сталь перешкоджає пригоранню їжі. Однак це рішення ще більше збільшує і без того велику вагу сталевого посуду, тому багато туристів віддають перевагу більш легким виробам з інших матеріалів.
Деякі покупці спокушаються на низький цінник деяких варіантів посуду з нержавіючої сталі, але в цьому випадку існує велика ймовірність придбати кота в мішку. Дешеві вироби виготовляються з низькоякісних марок сталей, які швидко окислюються, не лише погіршуючи зовнішній вигляд виробів, а й провокуючи виділення шкідливих домішок для харчування.
Переваги ● Висока міцність; ● Стійкість до іржі; ● Невимогливість до догляду; ● Довгий термін служби; ● Великий вибір під різний бюджет. |
Недоліки ● Низька теплопровідність; ● Велика вага. |
Алюміній вважається одним із найпоширеніших металів на планеті і використовується у виробництві будівельних матеріалів, меблів, декоративних предметів та інших сферах, де потрібний легкий та податливий в обробці матеріал. Якості алюмінію знайшли застосування в туристичній посудині: за рахунок високої теплопровідності їжа нагрівається вдвічі швидше, ніж у казанку з чавуну, а легка вага алюмінієвого набору підходить як для пікніка вихідного дня, так і для тривалих піших походів.
Метал не іржавіє при тривалому контакті з вологою та агресивними середовищами, тому посуд зберігає первинний зовнішній вигляд протягом багатьох років регулярного використання. Однак алюміній не може похвалитися міцністю, тому аксесуари вимагають дбайливого транспортування та поводження. Ця проблема частково вирішується анодуванням, у процесі якого на поверхні металу утворюється тонкий оксидний шар, що захищає казанок від подряпин.
Алюмінієвий туристичний посуд для багаття зустрічається у продажу рідше, ніж вироби для приготування їжі на пальнику, оскільки при очищенні металу від сажі на алюмінієвій поверхні з'являються глибокі подряпини. В основному посуд з алюмінію є наборами, які включають ряд предметів для одночасного приготування їжі на невелику групу людей. В асортимент APG входить кілька варіантів наборів: APG CK05, APG CK06 та APG CK07, що складаються з чотирьох, семи та шести елементів відповідно. Крім легкої ваги перевагою алюмінієвих комплектів є їх компактність: предмети складаються один в одного, подібно до матрьошки, і займають мінімум місця в сумці.
Крім класичних комплектів посуду для покупки, доступні інтегровані системи для приготування їжі, які складаються з одного або двох котелків і пальника. Достоїнством систем є надійна фіксація котелка на пальнику шляхом простого замикання та вбудований вітрозахист, який мінімізує втрату тепла та економить паливо.
Переваги ● Стійкість до іржі; ● Простота у догляді; ● Наявність різних варіантів, включаючи системи разом із пальниками; ● Легка вага; ● Довговічність; ● Доступна ціна. |
Недоліки ● Не підходить для приготування на багатті; ● Низька міцність. |
У медицині та харчовій промисловості силікон зустрічається у вигляді присосок, форм для випікання, трубок та інших виробів. Як основа для туристичного посуду силікон почав використовуватися не так давно, але швидко набув популярності завдяки ряду позитивних якостей.
Матеріал ефективно протистоїть кислотам, спирту та лугу, і не вступає в реакцію з хімічними елементами, гарантуючи людині повну безпеку під час вживання їжі. Незважаючи на м'якість та еластичність силікон не деформується під впливом високих та низьких температур, тому однаково добре підходить для вживання гарячих та холодних страв.
На відміну від металу, полімерні стінки посуду можуть складатися і не тиснуть у спину під час транспортування в туристичному рюкзаку, до того ж матеріалу не знайоме поняття іржі, тому за ним практично не потрібно догляду.
Більшість типів силіконового посуду миттєво плавиться під час контакту з вогнем. Деякі виробники придумали оснащувати подібні вироби алюмінієвим дном, щоб казанки можна було використовувати разом із пальником. Однак силікон все одно відчутно поступається металам у зносостійкості, тому використовується переважно у виробництві похідних тарілок та чашок.
Переваги ● Еластичність; ● Стійкість до агресивних зредам та температурним перепадам; ● Компактність та легка вага; ● Невимогливість у догляді; ● Доступна ціна. |
Недоліки ● Плавиться при контакті з полум'ям; ● Мала зносостійкість. |
Пластикові вироби приваблюють низькою вартістю, простотою догляду та яскравим дизайном. Пластик легко піддається фарбуванню та доступний у різноманітних варіаціях відтінків.
Посуд із якісного пластику не вбирає неприємні запахи та швидко промивається під проточною водою. Більшість виробів виготовляються з міцного термопластику, який витримує високі температури, проте краще уникати тривалого впливу окропу на матеріал, щоб не спровокувати утворення шкідливих для організму випарів.
Пластик – не найекологічніша сировина, тому багато екоактивістів агітують відмовитися від пластикових виробів на користь багаторазового посуду з металу. Однак деякі користувачі все одно віддають перевагу виробам із пластику через їх доступність. Вони користуються великим попитом серед батьків: яскравий посуд привертає увагу дитини, а у разі випадкової поломки або втрати столового приладу його можна без проблем замінити на новий завдяки доступній ціні.
Пластикові тарілки не призначені для приготування їжі, тому для кулінарії на свіжому повітрі все одно доведеться придбати металевий казанок. Але для сервірування холодних закусок та напівфабрикатів на пікніку пластик є дешевою заміною дорожчим аксесуарам з алюмінію, сталі або титану.
Переваги ● Яскравий дизайн; ● Стійкість перед появою подряпин; ● Просте миття; ● Легка вага; ● Доступна ціна. |
Недоліки ● Крихкість; ● Неекологічність; ● Не підходить для розігріву їжі на вогнищі або пальнику. |
Краще замовити посуд для подорожей та пікніків у виробників, чиї товари заробили репутацію своєю якістю, оскільки від цього залежить не лише загальне враження від відпочинку, а й здоров'я. Дешевий і низькоякісний товар має обмежений термін служби, а матеріал може виділяти шкідливі хімічні речовини під час екстремально високих температур.
Виробник APG випускає безліч товарів, включаючи обігрівачі, вентилятори та побутову техніку. Але основним напрямком діяльності компанії є виробництво туристичних аксесуарів: наборів посуду, пальників та похідних систем, яких відрізняє функціональність, легка вага та тривалий термін служби. Купити продукцію APG Україна може в онлайн-магазині Apg-ua.com.ua – офіційного дистриб'ютора бренду.